24 Ağustos 2014 Pazar

Vatanını seveni 'tutucu' saymak

Vatanını sevmeyi ve onu korumayı seven insanlar çok komiktir ki; son yıllarda ortaya çıkan saçma sapan yaklaşımlar sayesinde bazıları tarafından bir nevi tutucu olarak yorumlanmaya başladı.

Bu kadar aptalca bir yöneliş olamaz!.. Yahu; Amerika neden güçlü hiç düşündünüz mü?!.. Vatanını sevmeyen ve ona olan inanç ve segisini kendi içinde ve zaman zaman bulunduğu ortamlarda zikretmeyen insanların oranı diğerlerine göre daha fazla olsa o ülkenin durumu ne olurdu?

"Yahu bunlar zaten kendi milli ruhlarına, birliklerine ve bastıkları toprakların kutsallığına inanmıyor. Her türlü bunların içine sızarız ve zamanla bu ülkeyi parça parça dağıtırız, kaynaklarını bile ele geçiririz!" demez mi dünya devletleri o ülke hakkında?!

Bu herifin dünya güzeli karısı var, ama onun umrunda değil. Gelen çakıyor, giden çakıyor. Önümüzdeki ay da ben gideyim de; iki kere çakayım şuna." demezler mi?!
Önüne gelen tokadı çakmaz mıydı?!.. Geçimsiz bir aile haline gelmiş o ülkenin bireylerini her geçen yıl salağa çevirmezler miydi?!

Haaaa! Vatanı sevmeyelim de ne yapalım o zaman?! Dünyada kendi bütünlüğünü sağlayamayan ülkelerin haysiyetsiz durumlarını incelemişler mi acaba diğerleri?

Sadece bizim ülkede değil; dünyada herhangi bir ülkede yaşayıp da, o vatanı sevmeyen benimsemeyen her insan kendini şöyle düşünsün:

Düşmanların ve bütün dünyanın önünde eğilmişsin, "gelin beni rahat rahat düzün, hastasıyım!" diyorsun! Ya da; en büyük kar getiren kurumlarından vazgeçmişsin; "Buyrun, bütün bu kurumları yok fiyatına alın ve paraları da siz kazanın! Biz aptalız. Hem içeriz; hem karını size kazandırırız." diyorsun!

"Biz bu topraklarda yaşıyoruz, ama pek de önemsemiyoruz. Gelin, içeri sızın ve bütün toprak bütünlüğümüzü, halkın bütünlüğünü dilediğiniz gibi dizayn edin." diyorsun!

Sen aptalsın, haysiyetsizsin!

ARIZA ADAM
Ömer Dalman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder