1 Haziran 2015 Pazartesi

Neden Erkekler?

Dünyada neden erkekler sigarayı eline aldıklarında, filtresini aşağı doğru tutarak, tütünler dibe yerleşsin diye birkaç kez masaya vururlar ve böylece bir anlamda raconu bildiklerini gösterirler?..

Neden puroyu bir veya iki stil dışında tutarlarsa puro raconunu bozacaklarını düşünürler ve yine kendilerinin bu işi de yoluyla yaptıklarını gösterirler?.. Neden raconları boş verip, biraz da içlerinden geldiği gibi yapmazlar?..
Dünyada erkekler neden belli bir düzeyin üzerinde para ve iş sahibi olduklarında; giydikleri elbiseler bir örnek olur, hareketleri daha bir ahenkli, ağır olur ve bu genel disiplinin içinde bulundukları şartların güç ve ifadesi olduğunu düşünürler?.. Ve bu erkekler neden tabanı kösele, pahalı ayakkabılarıyla yürürken, spor ayakkabılarla yürüdükleri gibi rahat ve samimi olamazlar?..
Zamanını daha çok dışarıda ve sokaklarda geçiren erkekler neden kibar ve medeni tavırları sergilemek yerine, sözüm ona ‘sokak tarzı’ denilen, kabadayı stili el, kol ve sağa sola salınımlı vücut hareketlerini tarz edinirler?.. Konuşan ve homurdayan hayvanlar gibi görünmekten nasıl bir güç alırlar?..

Neden paraya, mala ve mülke doymaz bazı erkekler? Hayatları boyunca kendilerine yetecek kadar malları ve mülkleri varken, neden hala 3-5 kuruş için bile yakınlarını veya iş yaptıkları insanları üzerler ve kuruşun bile hesabını sorarlar?.. Neden dünyadaki çoğu erkek kendini de, etrafını da biraz rahat bırakmaz ve hep kendi ruhuna karalar yükler?.. Kazanç üstüne kazanç eklemek için bir ömür muhasebeciler gibi kara kara düşünürler?..

Bir araya geldiklerinde, eğitim düzeyleri ne olursa olsun, neden erkekler eninde sonunda muhabbeti en düzeysiz şekilde ‘kadını becerme’ konusuna getirirler?.. Neden bir şeyler yaşamış oldukları kadınların insanî ve ruhani özelliklerini de konuşup, onların renklerinden faydalanmazlar?..

Neden başlarını ara sıra yukarı, göklere doğru kaldırmaz dünyadaki çoğu erkek?.. Yaratılışı ve bu sonsuz sahnedeki kendi rolünü neden düşünmeden, sadece bilinçsizce üreterek, tüketerek yaşar?..

Ve en üstteki erkekler…
Neden kitleleri kontrol etmek isterler? Neden insaniyeti bırakırlar ve Firavun’laşırlar? Ülkelerin, kıtaların ve hatta dünyanın kozmozda ufacık bir noktadan fazla bir şey olmadığını neden anlamak istemezler?..

İşte; ben bu yüzden dünyayı ve kendini buraya ait hisseden erkekleri hiç sevmedim ve onlardan biri olmadım.

ARIZA ADAM
Ömer Dalman
02.05.2015
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder