26 Ocak 2011 Çarşamba

Kanserle dost

İnsanlar çektikçe, çile üstüne çileleri ekledikçe, çaresizlik içinde geceleri sessizce içine ata ata ağladıkça kanser olurlar derler. Eğer bu tez doğruysa şu an benim "Arıza Adam" yerine yatak döşek "Kanser Baba" olmam gerekirdi!..

Arıza'yım, deliyim, cıvığım, ayarsızım, yerine göre bilgenin tekiyim ama kolay mı ulan böyle arıza olup, laf ebeliği yapmak?! Her düşen taşa, esen rüzgara video çekmek?! Sokaklardaki, caddelerdeki, metroda birbirlerini zan altında bırakırcasına lüzumsuz eleştirel bakışlar altına hapis eden insanların arasında bulunup da; sağlıklı kalmak kolay mı peki?..

Hele son günlerin ülke gündemine elinde olmadan kolunu, bacağını kaptırıp, TV'de ve gazetelerdeki haberlerin adamı soğuran çirkinliğine kurban gitmemek mümkün mü? Zaten üç kuruş, hatta Allah Kuruş değerine kadar ucuzlamış yaşam standartlarımıza dayanıp, bir yandan gülebilmek, bırakın gülebilmeyi, bir de soytarılık yapıp, ağzını dudağını şekilden şekile sokup, orta yerde Arıza'lığın hakkını vermek sizce kolay mı?

Bütün bu saydıklarımın özetidir aslında Arıza Adam'ın peydahlanma sebebi...

Arıza Adam ana rahminden doğmadı. Arıza Adam dünyevî varoluş ismi olan Ömer'i öldürdükten sonra, kendi çamurlu ortamından kendi iradesiyle doğdu ve kendini büyüttü. Bazılarınıza kendini sevdirdi, bazılarındaki kini, nefreti ortaya çıkarttı. Zaten Arıza Adam'ın görevi de buydu başlangıçtan beri! Kaotik çözümleyici...

Sınır tanımazlığıyla, çocuksu sorumsuzluğuyla, ona-buna laf etmesi ve dayanamadığı bu çevreyi her fırsatta taşa tutmasıyla Arıza Adam aslında sizleri hep iğneledi ve tahrik etti. İçinizde, bu hayata ve çektiklerinize karşı birikmiş bütün kininizi ve daha önemlisi içinizde kilitli kalmış o özgür yanınızı tahrik etti.

Tabii bir insanın bu kadar rahat ve özgür dilde, hareketlerde varlığını belli ediyor olması birçoğunuzu memnun edip, içini rahatlattığı gibi, birçoğunuzun da eksiklerini, yapamadıklarını hatırlattı ve onları deli etti. Onlar ki; bu yaptığımdan dolayı beni bulsalar, beni dövüp, tokatlamak isteyenlerdi.

Peki... Bütün bu halkın içinde bulunduğu ve dahası içine itildiği bu yetersizlik, dalkavukluk, kaypaklık, kemiksizlik ve dansözlük bataklığında ben de sizler gibi bir yandan yaşamaya, ekmeğimi kazanmaya çalışırken, diğer yandan karı dırdırı ve çocuk gürültüsü çekerken, Arıza Adam olup çıkmamam mümkün müydü?..

Hayır... Değildi... Hatta iddia ediyorum; içindekini dışarı kusma refleksini geliştiren herkes yavaş yavaş arızalanacaktır artık ülkemizde.

Peki bütün bu çileye, dırdıra, gürültüye, çaresizliğe maruz kalmış insanların en berbat derdi nedir?

Kanser...

Peki ben neden hala kanser olmadım? Üstelik naylon çorabı da çok severim yani!.. Onunla neler yaptığımı ise Allah bilir! Ama hala kanser olmadım.

Korkuyor muyum peki kanserden?

Akıl-mantık yönüyle bakarsam olaya; belki korkuyorum. Ama ben aklı gönlümden geride bırakalı yıllar oluyor dostlar.

Ben aklın ötesinde kaç kere kanserle söyleştim biliyor musunuz? Kaç kere kanseri yatağıma davet ettim başka bir tek gönül dostum olmadığı için. Bütün hayatın çilelerine karşı kaç kere kanserle söyleştim, çayımı onunla içtim, ona en sevdiği puromdan ikram ettim biliyor musunuz?

Ben belki de bu hayatın bana getirdikleri sayesinde kanserle dost oldum dostlar!.. Kanser Baba oldum ben Kanser Baba! Ama gönül kanseri, ama kolon, ama makat, ama gırtlak... Ne derseniz deyin; bu hayat duyarlı ve açık insanı ya kanser eder, ya da kanserle dost eder. Her duyarlı insansa birgün bu iki şıktan birini birgün mutlaka seçecektir!

Ben onunla dost olmayı seçtim. Bu yüzden Arıza Adam, yıllardır Kanser Baba Fahri onurunu da taşımakta ve bu hayata o günden beri daha kolay dayanmakta... Kanser, ona kendi kapsamı içindeki birçok sebebi eğlence etti ve artık o bu yüzden daha ekstra duygularla yaşıyor, deniyor, özetlerini çıkartıyor!


ARIZA ADAM
ÖMER


--

ARIZALAR MECLISI!
Arıza Adam Fan Sayfası:
http://www.facebook.com/ariza2010
Videolar!
http://video.mynet.com/arizalarmeclisi
http://www.dailymotion.com/arizaadam
http://www.youtube.com/6600066
http://www.youtube.com/MrArizaadam
---------------------------------------------------
http://arizaadam.blogspot.com
http://arizagorseller.blogspot.com
http://arizasiirler.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder